(ВИДЕО) Уште еден воз со опасни хемикалии излета од шините во САД, градот Рејмонд е „под клуч“

Од:

Воз кој превезува етанол излета од шините во Рејмонд, Минесота, запалувајќи неколку автомобили и принудувајќи ги локалните жители да се евакуираат. Според првичните информации, 14 од 40 вагони содржеле опасни хемикалии, меѓу кои и етанол.

Возот превезува мешан товар, вклучувајќи етанол и сируп од пченка, рече Лена Кент, генерален директор за јавни работи на БНСФ Раилвеј.

Етанолот е многу запалива хемикалија. Во случај на изложеност, може да се појават симптоми како кашлица, вртоглавица, иритација на очите, поспаност и несвестица.

Инцидентот се случи околу 1 часот по полноќ, соопшти пожарникарската служба на Рејмонд на Фејсбук. Населението кое живее на 800 метри од несреќата е евакуирано. Властите ги истражуваат причините за несреќата, пишува CNN.

„Градот Рејмонд не е отворен за јавноста, така што флашираната вода и храната за пожарникарите може да се достават до црквата во Принсбург“, се вели на Фејсбук страницата на Рејмонд противпожарната служба.

Ова е четврта железничка несреќа од ваков тип во САД во последните месец и половина. Пред две недели воз со опасни материјали излета од шините во близина на границата Аризона-Калифорнија. Пред три недели воз излета од шините во Западна Вирџинија, при што беа повредени тројца членови на екипажот и истури дизел гориво во блиската река.

Пред месец и половина, во градот Источна Палестина, Охајо имаше излетување на воз од шините, испуштајќи потенцијално опасни хемикалии во почвата, воздухот и водата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Бајден прогласи состојба на голема катастрофа во Ново Мексико

Ослободена е невината жена која поминала 43 години во затвор во САД

Горан Наумовски

Во Лос Анџелес е издадена наредба за евакуација поради ширење на шумски пожар

(ВИДЕО) Избегната трагедија во забавниот парк Оукс: Се расипа „нишалото“, посетители висеа на 30 метри висина

Смит: И се заблагодарувам на Македонија за одвојувањето на два проценти од БДП за одбраната

Горан Наумовски

Ројтерс: Се намалува бројот на илегални преминувања на мексиканско-американската граница