ВИДЕО: Торнадо го погоди југот на Чешка

Од:

Во петокот во вечерните часови на социјалните мрежи почнаа да кружат видеа од чешки ловци на бури, кои тврдеа дека торнадо го погодило југот на земјата. Поточно, торнадото наводно го погодило подрачјето кај градот Летовица.

Тоа не би било првпат торнадо да ја погоди споменатата област.

Пред 13 години, пишуваат чешките медиуми, торнадото удрило на само 9 километри понатаму.

Чешкиот хидрометеоролошки завод прво не можеше да потврди дека се работи за торнадо, но попладнево соопшти дека оваа информација е точна.

Би можело да ве интересира

Ден на жалост во Чешка

Убиецот од Прага е одговорен за уште две убиства, вели Вондрашек

Горан Наумовски

Вондрашек: Убиецот бил инспириран од терористички напад во Русија кој се случи оваа година

Убиецот од Прага на Телеграм го најавил масакрот

Масакр во Прага: Бројот на убиени се искачи на 17, најмалку 24 се ранети

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Студентите на Универзитетот во Прага се обидоа да се сокријат од напаѓачот на покривот на зградата

Горан Наумовски