(ВИДЕО) Терористички напад во Москва: Над 40 мртви, стотици луѓе се евакуираат преку покривот

Од:

Во концертната сала „Крокус“ ​​во Москва имаше масовно пукање во кое, според руските медиуми, загинале најмалку 40 лица, а најмалку 100 се ранети.

Евакуацијата е во тек, медиумите јавуваат дека некои луѓе биле евакуирани директно од покривот на зградата. Органите на редот, специјалните единици се на терен.

„Маскирани мажи, најмалку тројца од нив, упаднаа во приземјето на Крокус Сити и отворија оган со автоматско оружје“, изјави дописникот на РИА Новости.

Според него, „по пукањето фрлиле граната или запалива бомба, што предизвикало пожар во концертната сала“.

Снимката од инцидентот кружи на социјалните мрежи покажува четворица мажи во маскирни униформи како масовно пукаат во невооружени луѓе на влезот во концертната сала.

Според првичните податоци, се пука од автоматски пушки. Според очевидци, непознати лица почнале да пукаат во салата пред почетокот на концертот. По пукањето, во зградата избувнал пожар. Снимките на социјалните мрежи покажуваат густ чад кој доаѓа од концертната сала. Околу една третина од зградата е зафатена од пожар, излегува густ црн чад, пренесува ТАСС.

Руското Министерство за вонредни ситуации соопшти дека пожарникарите извлекле околу 100 луѓе од подрумот на Крокус.

„Луѓето во салата легнаа на подот за да избегнат пукање, лежеа таму 15-20 минути, а потоа почнаа да излегуваат. Многумина успеаја да се извлечат“, рече известувачот на РИА Новости.

На местото на настанот пристигна гувернерот на Московскиот регион Андреј Воробјов. Повеќе од 30 регионални и 20 тимови за итни случаи на градот беа испратени во Крокус Сити Хол во московската област Красногорск.

Би можело да ве интересира

Ликвидирани се киднаперите од истражниот затвор во Ростов на Дон

Заложничка драма во истражниот затвор во Ростовската област

Горан Наумовски

Претседателката Сиљановска-Давкова на отворањето на Самитот за мир во Украина

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

Предраг Петровиќ

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

Предраг Петровиќ