ВИДЕО: Страотни снимки, ураганот Иан ја погоди Флорида

Од:

Ураганот Иан ја погоди Флорида. Милиони жители од крајбрежниот регион на Мексиканскиот залив ги испразнија продавниците, ги забрикадираа прозорците на домовите и се сместија во скривалиштата. Иан достигна ниво на ураган од четврта категорија информираше Националниот центар за урагани.

dobivaj vesti na viber

На социјалните мрежи се појавуваат снимки на кои се гледаат патишта кои се потполно под вода. На Флорида повеќе од 470 илјади жители се без струја.

Властите испратија аларамантни предупредувања до населението. Во некои места е прогласен и полициски час. Се очекуваат „историски“ поплави рече градоначалничката на Тампа Џејн Кастор.

„Јунајтед ерлајнс“ ги запре летовите до најкритичните места.

Би можело да ве интересира

Оружен инцидент во Флорида: Еден убиен, а друг е ранет

(ВИДЕО) Ураганот Никол ја погоди Флорида, издадено предупредување за торнадо

Мексико се подготвува за ураганот Розлин

Едно лице загина, шест се ранети во престрелка во Флорида

Горан Наумовски

Ураганот Јулија ја погоди Никарагва

Горан Наумовски

Тропската бура Џулија прерасна во ураган