(ВИДЕО) Средба Ким-Путин: Севернокорејскиот лидер е сигурен дека Русија „ке го победи злото“

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека е сигурен дека руската армија и народ ќе го победат „злото“.

Покрај наздравувањето за здравјето на Путин, Ким додаде дека се договориле за натамошно продлабочување на стратешката соработка. Како што објави Ројтерс, Путин за возврат наздравил за зајакнување на пријателството меѓу двата народи.

Прв приоритет“ на Северна Кореја се нејзините односи со Русија, му рекол Ким Јон Ун на Владимир Путин, пренесуваат руските медиуми. Путин му рекол на Ким дека е свесен дека севернокорејскиот лидер е во посета „во посебно време“, истакнувајќи дека оваа година се одбележуваат 75 години од основањето на земјата, пренесува Тас. Путин, исто така, истакнал дека СССР е првиот што ја признал Северна Кореја.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Путин во боите на виножитото, Бајден во инвалидска количка, Трамп во затворски комбинезон – Вештачката интелигенција и светските лидери на модната писта

(ВИДЕО) Путин направи грешка, за малку ќе предизвикаше сообраќајка

Горан Наумовски

Путин: Му благодарам на Моди за неговата посветеност за мирно решение на војната во Украина

Елитна делегација за воена обука oд Северна Кореја доаѓа во Русија

Гледаме дека во Киев се уште не се подготвени да се откажат од политиката на војна, вели Путин

Горан Наумовски

Путин: Подготвен сум да го слушнам ставот на европските партнери за прашањето за решавање на конфликти