(ВИДЕО) Средба Ким-Путин: Севернокорејскиот лидер е сигурен дека Русија „ке го победи злото“

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун му порача на рускиот претседател Владимир Путин дека е сигурен дека руската армија и народ ќе го победат „злото“.

Покрај наздравувањето за здравјето на Путин, Ким додаде дека се договориле за натамошно продлабочување на стратешката соработка. Како што објави Ројтерс, Путин за возврат наздравил за зајакнување на пријателството меѓу двата народи.

Прв приоритет“ на Северна Кореја се нејзините односи со Русија, му рекол Ким Јон Ун на Владимир Путин, пренесуваат руските медиуми. Путин му рекол на Ким дека е свесен дека севернокорејскиот лидер е во посета „во посебно време“, истакнувајќи дека оваа година се одбележуваат 75 години од основањето на земјата, пренесува Тас. Путин, исто така, истакнал дека СССР е првиот што ја признал Северна Кореја.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Путин испрати предупредување до Западот: Нема да дозволиме никој да ја подели Русија

Путин: Западот не смее да има монопол на вештачката интелигенција

Путин: Неопходно е да се размисли како да се запре трагедијата во Украина

Горан Наумовски

Британски полковник: Путин оди кон тотална војна, заканувајќи се на нешто невидено од 1939 година

Орце Костов

Путин го помилува сатанистот кој изеде четворица студенти

А1он