ВИДЕО: Снимен моментот кога силен земјотрес го погоди Авганистан

Од:

Авганистан го погоди силен земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала, јавува EMSC. Земјотресот е регистриран во областа Хиндукуш, на длабочина од 186 километри, а освен во Авганистан, почувствуван е и во неколку околни земји. Граѓаните на Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија известуваат дека го почувствувале земјотресот.

Корисниците на EMSC ширум регионот известуваат дека земјотресот бил силно почувствуван. На снимката се гледа како граѓаните на индиската престолнина Њу Делхи, која е на стотици километри од епицентарот, излегуваат на улиците по земјотресот. Засега нема информации за повредени.

Силни земјотреси се почувствувани во пакистанската престолнина Исламабад, јавува Си-Ен-Ен. Граѓаните велат дека забележале пукнатини на ѕидовите од нивните домови. Имало континуирано тресење. Очевидци во пакистанскиот Лахоре изјавија за Си-Ен-Ен дека и таму се почувствувало тресење на земјата.

Новинар на Си-Ен-Ен во Сринагар, најголемиот град во Кашмир под индиска управа, рече дека потресите во градот биле силни и видел како неговата куќа се тресе.

Би можело да ве интересира

Експлозија во Кабул во близина на зградата на министерството, најмалку двајца загинати, 12 ранети

Ана Ололовска

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

Снежно невреме во Авганистан: Најмалку три лица загинаа, меѓу кои и едно дете

Најмалку 157 Авганистанци починаа од студ

А1он

Талибанците во Авганистан камшикуваа девет мажи на стадион

А1он

Авганистанска политичарка убиена во Кабул

Ана Ололовска