(ВИДЕО) Се урна руски воен авион, пилотите се катапултираа

Од:

Руски воен авион, бомбардер Ту-22М3, се урна во областа Красногвардејск, во јужниот руски регион Ставропол, а пилотите се катапултираа, соопшти руското Министерство за одбрана.

Според првичните информации, причина за несреќата е технички дефект, пренесува РИА Новости.

Тројца од четворицата пилоти се пронајдени, додека по четвртиот се трага.

„Авионот се урна во областа Красногвардејски. Според прелиминарните извештаи, нема штета на земјата, а пилотите се катапултирале“, изјави гувернерот на Ставропол Владимир Владимиров на Телеграм.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Воен авион се запали и се урна на Алјаска

Се урна грчки борбен авион, пилотот е спасен

(ВИДЕО) Се урна воен авион во близина на Москва: Во него имало 12 лица

Горан Наумовски

ВИДЕО: Полета првиот турски борбен авион од 5-та генерација

Американски борбен авион Ф-16 се урна во близина на Јужна Кореја

Пет американски војници загинаа при пад на воен авион