ВИДЕО: Се евакуираат 50 илјади луѓе, вонредна состојба во поплавените делови во Австралија

Од:

Австралиските власти прогласија вонредна состојба поради силното навреме и поплавите што ја зафатија југоисточната сојузна држава Нов Јужен Велс.

dobivaj vesti na viber

Одлуката донесена синоќа треба да го олесни начинот како во најбрз можен рок да се активираат фондовите за помош при елементарни непогоди и помошта да стигне до настраданите подрачја.

Инаку, обилните врнежи уште од петокот зафатија поголем дел од најбројниот град на континентот. Во одредени делови на Сиднеј како и на други места за четири дена наврнал дожд колку што е просекот на Лондон за цела година.

Од рано изутринава се спроведува евакуација на околу 50 илјади жители, додека стотици луѓе побарале медицинска помош во текот на ноќта. Телефонските линии на Службите за итна помош се усвитиле од бројните повици за помош од стихијата што остави 20 илјади станбени објекти без напојување со електрична енергија, додека цели станбени области се неколку метри под вода.

Некои од областите зафатени со невремето се уште не ги имаат санирано штетите настанати од поплавите од февруари и март годинава.

Советот за климатски промени смета дека токму промените во климата се фактор што придонесува за интензивните врнежи и екстремно високите температури во Австралија забележани последните години.

Во средината на јануари големи делови на Австралија беа зафатени од топлотен бран со температури од над 50 степени Целзиусови измерени во западните делови на земјата.

Би можело да ве интересира

При хакерски напад загрозени личните податоци на повеќе од 10 милиони жители на Австралија

А1он

ОН: Австралија ги прекрши човековите права на домородно островско население

Ана Ололовска

Австралискиот премиер оддаде почит на кралицата Елизабета Втора со церемонија на положување венци

(ВИДЕО) Момче е застрелано од таткото на девојката, се обидело да му упадне во куќата

Горан Наумовски

Во Австралија запленета дрога вредна 1,1 милијарда долари

Ана Ололовска

Австралискиот премиер изјави дека е можна истрага за сагата на неговиот претходник со тајното „министерување“

Ана Ололовска