ВИДЕО: Русите објавија дека со ракета Москит погодиле цел на оддалеченост од 100 километри

Од:

Руската морнарица истрела суперсонични противбродски ракети врз лажна цел во Јапонското Море, соопшти утрово руското Министерство за одбрана.

„Во водите на Јапонското Море, ракетните бродови на Пацифичката флота истрелаа крстосувачки ракети од типот Москит врз лажна непријателска морска цел“, објави Министерството на својот профил на Телеграм.

Руското Министерство за одбрана прецизираше дека целта, која се наоѓала на оддалеченост од околу 100 километри, била успешно погодена со две крстаречки ракети Москит.

Би можело да ве интересира

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска

Русија: Ќе се вратиме во СТАРТ доколку САД го сменат непријателскиот став

Ана Ололовска

Украинската нуклеарна централа веќе три месеци е без резервно напојување

Ана Ололовска