(ВИДЕО) Путин: Украинската контраофанзива пропадна, тие се во опасност доколку војната продолжи

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека државноста на Украина може да претрпи „непоправлив удар“ доколку војната продолжи, а Русија никогаш нема да биде принудена да се откаже од постигнатото, односно да ја врати освоената територија, пренесува Ројтерс.

Путин ги даде овие изјави еден ден откако Швајцарија се согласи да биде домаќин на глобалниот самит на барање на украинскиот претседател Володимир Зеленски. Путин ги отфрли „т.н. мировни формули“ кои се дискутираат на Запад и во Украина, и како што ги нарече „прекумерните барања“ што тие ги носат.

„Значи, ако не сакате (да преговарате), немојте! Тој рече. „Сега е сосема очигледно дека не само што (украинската) контраофанзива пропадна, туку и иницијативата е целосно во рацете на руските вооружени сили. Ако вака продолжи, украинската државност може да претрпи непоправлив, многу сериозен удар“.

Изјавите на Путин за водењето на војната станаа сè посигурни и поагресивни во последните месеци, со неуспехот на украинската контраофанзива да постигне значителни придобивки против руски сили. Русија во моментов контролира 17,5% од територијата на Украина.

Путин рече дека разговорот за преговори е „обид да се мотивира (Русија) да се откаже од придобивките што ги направи во изминатата година и половина“. „Но, тоа е невозможно. Сите разбираат дека тоа е невозможно“, рече тој.

Мировната формула презентирана од Зеленски, меѓу другите точки, повикува на обновување на територијалниот интегритет на Украина, прекин на непријателствата и повлекување на руските трупи. Русија вели дека секој разговор ќе мора да ги земе предвид „новите реалности“ создадени од нејзините сили на теренот.

Би можело да ве интересира

Русите ја презедоа контролата врз селото Богдановка

Предраг Петровиќ

Стигна порака: „Новата американска помош нема ништо да смени во Украина“

Русија за американската помош: Ова дополнително ќе ја уништи Украина

Америка изгласа помош за Украина, ова би можело да со смени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Америка блиску до историска одлука за Украина, ова може да го промени текот на војната

Катерина Ѓуровски

Руски воен репортер убиен во украинскиот напад со дронови