ВИДЕО: Путин им покажа како се пука на новите војници

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин ги посети мобилизираните војници на полигонот во западниот регион Рјазан, се вели во соопштението објавено од Кремљ.

Во соопштението се вели дека тој извршил увид во „борбената компатибилност на единиците и подготвеноста на воениот персонал за извршување задачи“ на локација во Западниот воен округ.

За време на посетата, рускиот претседател теситраше снајперска пушка СВД.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му врачил на Путин извештај за борбената обука на мобилизираните, се наведува во соопштението за печатот.

Путин, исто така, посети „повеќенаменски стрелачки комплекс, каде воениот персонал практикува различни видови на гаѓање под водство на резидентни команданти и професионални инструктори со борбено искуство“, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Путин: Ни се закануваат со леопарди, но ние ќе им донесеме нешто повеќе од тенкови

Предраг Петровиќ

Русија призна дека извршила повеќе од 9.000 нелегални мобилизации

Катерина Павлова-Николовска

Гаљамов: Руската економија е во колапс, а војната е изгубена

Британија: Русија се уште ја разгледува можноста за делумна мобилизација

Џонсон: Путин ми се закануваше со проектил

Катерина Павлова-Николовска

Шолц: Ќе разговарам со Путин

Ана Ололовска