ВИДЕО: Пукање во Брисел, има мртви, нивото на закана од тероризам на максимум

Од:

Најмалку две лица загинаа во оружен напад во Брисел, соопштија локалните власти.

Напаѓачот е во бегство, а безбедносните служби велат дека имаат видео на кое осомничениот тврди дека е член на Исламската држава и дека убил тројца шведски државјани за да се одмазди во име на муслиманите, но локалните власти додаваат дека автентичноста на видеото допрва треба да се потврди, пренесува белгискиот јавен сервис РТБФ.

Во тек е состанок на Националниот кризен центар на кој присуствуваат премиерот, министерот за внатрешни работи и министерот за правда, а полицијата започна истрага за инцидентот. Нивото на закана од тероризам е зголемено на четири, што е максимум и значи дека се работи за сериозна и непосредна закана. Според белгискиот весник „Het Laatste Nieuws“, жртвите се шведски државјани, а се претпоставува дека се навивачи. Фудбалската репрезентација на Шведска игра против Белгија во квалификациите за ЕП 2024 година.

Би можело да ве интересира

Властите во Канзас Сити открија како започнало пукањето на прославата на шампионатот

Пукање во базата на американските воздухопловни сили во Монтана

Стотици фармери ги блокираа патиштата околу белгиското пристаниште Антверпен-Бриж

Атина: Три лица загинаа во престрелка во бродска компанија, напаѓачот се самоуби

Горан Наумовски

Инцидент во црква во Хјустон, има мртви и ранети

САД: Две лица загинаа, шест се повредени по пукањето во Денвер