ВИДЕО: Прв лет на ново беспилотно летало на турска компанија, побарувачката нагло порасна

Од:

Турската компанија Бајкар објави дека нејзиното прво борбено беспилотно летало на млазен погон (UCAV) вчера го заврши својот прв пробен лет.

Компанијата стекна популарност во светот помагајќи ѝ на украинската армија во борбата против руските сили, според Индекс.

Бајкар сподели видео на социјалните мрежи на кое се гледа како беспилотното летало Кизилелма (Златно јаболко) полетува и потоа се враќа во воздушната база во северозападната провинција Корлу, 85 километри западно од Истанбул.

Селџук Бајрактар, главен директор за технологија на Бајкар, рече дека Кизилелма успешно го заврши својот прв лет.

Претходниот дрон на Bajkar Bajraktar TB2 се истакна во глобалните конфликти и ја турна компанијата во центарот на глобалното внимание и ја трансформираше во голем производител и извозник.

Компанијата планира да изгради производствен капацитет во Украина. Меѓународната побарувачка за беспилотни летала на Бајкар со пропелер вртоглаво се зголеми по нивната употреба во Сирија, Украина и Либија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полета првиот турски борбен авион од 5-та генерација

Убиен актер: Претепан до смрт во Истанбул

Горан Наумовски

Силен земјотрес ја погоди Турција

Горан Наумовски

Несреќа во рудник за злато во Турција: Најмалку девет рудари се затрупани

(ВИДЕО) Пукање во Истанбул, шестмина повредени: напаѓачите се убиени

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Се урна полициски хеликоптер во Турција, има загинати и повредени