ВИДЕО: Проектил погоди болница во Египет, шестмина се повредени

Од:

Шест лица се повредени во египетскиот туристички град Таба, кој се наоѓа во близина на границата со Израел, откако рано утринава проектил погодил тамошна здравствена установа, јави египетската телевизија Ал Кахера.

Според Ал Кахера, проектилот што ја погодил Таба е поврзан со борбите во Појасот Газа, кој се наоѓа на околу 220 километри, каде што израелските сили се подготвуваат за копнена инвазија, но не е познато која од завојуваните страни ја истрелала.

Сведок рече дека ја слушнал експлозијата и видел како се крева чад и прашина. Израелската армија соопшти дека знае за безбедносен инцидент во египетско одморалиште на Црвеното Море во близина на границата.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер