(ВИДЕО) Пожарникарите во Шпанија гаснат огромен пожар, илјадници луѓе се евакуирани

Од:

Пожарникарите денеска соопштија дека го локализирале првиот голем шумски пожар во Шпанија оваа година, кој се прошири низ источната провинција Валенсија, уништувајќи повеќе од 4.000 хектари шума и принудувајќи 1.500 жители да ги напуштат своите домови.

Невообичаено сувата зима низ делови од јужна Европа предизвика стравувања од повторување на пожарите од 2022 година, кога беа уништени 785.000 хектари, што е двојно повеќе од годишниот просек во последните 16 години, според статистиката на Европската комисија.

Во Шпанија минатата година, 493 пожари уништија рекордни 307.000 хектари земја.

Околу 500 пожарникари, поддржани од 20 авиони и хеликоптери, се обидоа да го стават под контрола пожарот во близина на селото Вилануева де Вивер во провинцијата Валенсија, објавија службите за итни случаи.

Успеале да спречат пожарот да се прошири на други области.

Провинцискиот весник Las Provincias објави дека полицијата верува дека пожарот можеби бил предизвикан од искра од машина што се користи за собирање гранки. Осум места се евакуирани, изјави Габриела Браво, шефица за внатрешни работи на покраината.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Загина жена, а најмалку 17 лица се повредени во пожар во зграда во Рим

Горан Наумовски

Заврзаа човек и му се заканија дека ќе му ја силуваат ќерката: Полицијата се сомнева дека е бандата е од Србија

Горан Наумовски

Во пожар целосно изгоре семејна куќа во Кочани

Банда од Балканот „падна“ во Шпанија: Украдоа накит вреден милион евра, а ограбија и познат фудбалски тренер

(ВИДЕО) По сушата, силен дожд падна на југот на Шпанија, поплавени улици, затворени училишта

ВИДЕО: Се урна борбен авион Ф-18 во Шпанија

Катерина Павлова-Николовска