(ВИДЕО) Пожарникарите во Шпанија гаснат огромен пожар, илјадници луѓе се евакуирани

Од:

Пожарникарите денеска соопштија дека го локализирале првиот голем шумски пожар во Шпанија оваа година, кој се прошири низ источната провинција Валенсија, уништувајќи повеќе од 4.000 хектари шума и принудувајќи 1.500 жители да ги напуштат своите домови.

Невообичаено сувата зима низ делови од јужна Европа предизвика стравувања од повторување на пожарите од 2022 година, кога беа уништени 785.000 хектари, што е двојно повеќе од годишниот просек во последните 16 години, според статистиката на Европската комисија.

Во Шпанија минатата година, 493 пожари уништија рекордни 307.000 хектари земја.

Околу 500 пожарникари, поддржани од 20 авиони и хеликоптери, се обидоа да го стават под контрола пожарот во близина на селото Вилануева де Вивер во провинцијата Валенсија, објавија службите за итни случаи.

Успеале да спречат пожарот да се прошири на други области.

Провинцискиот весник Las Provincias објави дека полицијата верува дека пожарот можеби бил предизвикан од искра од машина што се користи за собирање гранки. Осум места се евакуирани, изјави Габриела Браво, шефица за внатрешни работи на покраината.

Би можело да ве интересира

Шпанија, Ирска и Норвешка денеска официјално ќе ја признаат Палестина

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

Пожар во куќа во центарот на Штип

Најмалку четири лица загинаа, а 16 се повредени во уривањето на зграда на Мајорка

Најмалку 14 лица загинаа во пожар во станбена зграда во Ханој

Јонузи: Вработени во затворот „Идризово“ завршија на Токсикологија по пожарот во женското одделение

Орце Костов