ВИДЕО: Пожар во трафостаница кај Токио, без струја 236 илјади луѓе

Од:

Пожар во голема трафостаница во близина на Токио, која ја води компанијата Ист Јапан Раиваи предизвика денеска прекин на снабдувањето со електрична енергија, принудувајчи го операторот привремено да ги запре возовите на бројни линии во градското подрачје на Токио.

Прекинот на струјата погоди 236.000 луѓе, а пожарот е ставен под контрола и никој не е повреден.

Причината за пожарот се уште се истражува, а полицијата соопшти дека е уништена просторијата во која се наоѓаат трансформаторите внатре во станицата.

Би можело да ве интересира

Јапонија влезе во рецесија, Германија стана трета најголема економска сила

Силен земјотрес ја погоди Јапонија

Два авиони се судрија на писта, нов инцидент во Јапонија

Јапонците испишаа историја: Слим слета на Месечината и оствари контакт

А1он

Еруптираше вулкан во Јапонија: Граѓаните добија итно предупредување

Горан Наумовски

Јапонија: Регистрирано истекување нафта во нуклеарна централа по земјотресот