(ВИДЕО) Пожар во Париз: Гори најголемиот пазар во светот

Од:

Пожар избувна на најголемиот пазар во светот кој се наоѓа во Париз, пишува Лефигаро.

dobivaj vesti na viber

Чадот предизвикан од пожарот е видлив на неколку километри наоколу.

Рунгис, на периферијата на Париз, е култно место за љубителите на храна. Толку е голем што ви треба автомобил за да одите од една во друга сала.

Таму париските готвачи го купуваат тоа што го готват. Пазарот има различни клиенти, а само најсвежите и најквалитетните производи можат да се надеваат дека ќе се продаваат.

Ова го прави многу привлечно место за посета на љубителите на храна кои патуваат.

Париските пожарникари апелираат до граѓаните да бидат внимателни и да ја избегнуваат областа.

Би можело да ве интересира

Со посета на седиштето на НАСА, Макрон ја почна посетата на САД

Ана Ололовска

Франција за безбедност во сообраќајот сака да ги резервира тротоарите само за пешаците

А1он

Азербејџан ги одложи преговорите со Ерменија, не сака Франција да учествува во нив

А1он

14-годишно девојче во Франција било силувано и убиено

Париз ја повика Србија и „особено Косово“ да го прифатат предлогот на ЕУ за регистарски таблички

Топлотните бранови во Франција предизвикаа 2.816 смртни случаи

А1он