(ВИДЕО) Пожар во фабрика за растворувачи во Милано, шестмина повредени

Од:

Шест лица се повредени, од кои едно потешко, во пожар што денеска избувна во фабриката Нитролхимика во индустриската зона во Милано, која се занимава со производство на растворувачи и отстранување на опасен отпад.

dobivaj vesti na viber

Според локалните медиуми, изгореле илјадници литри растворувач, а од граѓаните е побарано да ги затворат прозорците.

Во гаснењето на пожарот учествувале околу 100 пожарникари, додека полицијата го обезбедувала теренот.

Биле ангажирани и хеликоптери кои земале примероци од воздухот за да се провери загадувањето.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Расте бројот на загинати во Москва

Горан Наумовски

Во пожар во Русија загина седумчлено семејство со пет деца

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Најмалку 21 лице загинаа во пожар во станбена зграда во Појасот Газа

15 лица се повредени во пожар во фабрика за моторно масло во Иран

Најмалку десет странски работници загинаа во пожар на Малдиви

А1он

(ВИДЕО) Гори 35-катнa зграда во близина на Бурџ Калифа

Горан Наумовски