ВИДЕО: Постигнат е напредок за примирје во Газа објави египетска телевизија

Од:

Во Каиро, постигнат е напредок во преговорите за прекин на огнот во Газа и има договор за основните точки меѓу сите вклучени страни, објави рано утринава египетскиот државен ТВ канал Ал Кахера њуз, цитирајќи висок египетски извор.

Во неделата и Израел и Хамас испратија тимови во Египет на нови разговори за евентуален прекин на огнот во шестмесечниот конфликт.

Засега нема коментар од Хамас и ниту една од страните на разговорите во Каиро не го потврди извештајот на Ал Кахара, според Ројтерс.

Според Ал Кахера, делегациите на Хамас и Катар го напуштиле Каиро и ќе се вратат во рок од два дена за да ги преговараат условите за конечниот договор, додека делегациите од Израел и САД ќе го напуштат египетскиот главен град за неколку часа.

Се додава дека консултациите се во тек во наредните 48 часа.

Хамас во неделата повтори дека неговите барања вклучуваат траен прекин на огнот, повлекување на израелските сили од Газа, враќање на раселените и размена на палестински затвореници за израелски заложници држени во Газа.

Би можело да ве интересира

Шпански министер: Мојот израелски колега објави скандалозно и страшно видео

Голем ракетен напад врз Тел Авив: Хамас објави дека е одмазда за убиството на цивили

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Израел ја игнорира наредбата на Хашкиот суд, продолжи со нападите на Рафа

Катерина Ѓуровски

„Њујорк тајмс“: Европа се одвраќа од Израел, го доживува како агресор

ВИДЕО: И Шпанија и Ирска објавија признавање на независна палестинска држава

Катерина Ѓуровски

Норвешка ја призна палестинската држава

Катерина Ѓуровски