ВИДЕО: Полицијата во Хонгконг употреби вистинска муниција и водени топови врз демонстрантите

Од:

Еден полицаец пукаше со пиштол во текот на протестите денеска во Хонгког, што е прв случај на употреба на оружје откако почнаа протестите во јуни.

На фотографиите може да се видат полицајци како држат оружје вперено во демонстрантите кои пак ги бркаат со шипки.

Ова е исто така прв протест во Хонгконг на кој полицијата употреби водени топови.

Полицијата за локалните медиуми изјави дека пукањето е предупредување за демонстрантите и дека неколку полицајци биле однесени во болница.

Демонстрациите во Хонг Конг започнаа во знак на протест против предложениот закон за екстрадиција со кој ќе се овозможи екстрадиција од Хонг Конг во Кина, а откако беше повлечен нацрт-законот, митинзите се претворија во протести против владата.

Би можело да ве интересира

САД, Канада, Австралија и В. Британија ја повикаа Кина да ги почитува меѓународните законски обврски за автономија на Хонг Конг

А1он

Јапонија загрижена поради усвоениот спорен закон за Хонг Конг

Ана Ололовска

Помпео: Хонг Конг не е веќе голем финансиски центар

Ана Ололовска

Кинескиот Парламент го усвои спорниот закон за Хонг Конг

Ана Ололовска

Помпео: Хонг Конг повеќе не е независна од Кина

А1он

Протести во Хонг Конг, полицијата употреби бибер спреј

Ана Ололовска