ВИДЕО: Почна средбата Путин-Ким, први детали од состанокот

Од:

Прв приоритет“ на Северна Кореја се нејзините односи со Русија, му рекол Ким Јон Ун на Владимир Путин, пренесуваат руските медиуми. Путин му рекол на Ким дека е свесен дека севернокорејскиот лидер е во посета „во посебно време“, истакнувајќи дека оваа година се одбележуваат 75 години од основањето на земјата, пренесува Тас. Путин, исто така, истакнал дека СССР е првиот што ја признал Северна Кореја.

Официјалните преговори меѓу Путин и Ким се одржуваат на космодромот Восточни во Амур, пренесува Тасс. Состанокот се одржува „во салата за состаноци на првиот кат на инженерската зграда на техничкиот комплекс на вселенскиот ракетен комплекс „Сојуз-2“, пишува руската новинска агенција.

Ројтерс доби коментари од портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, кој беше прашан дали Ким Јонг-ун и Путин ќе разговараат за испораките на оружје, како што очекуваат западните набљудувачи. „Како соседи, нашите земји соработуваат во чувствителни области кои не треба да станат предмет на јавно објавување и објавување. Но, тоа е сосема природно за соседните земји“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Путин: Му благодарам на Моди за неговата посветеност за мирно решение на војната во Украина

Елитна делегација за воена обука oд Северна Кореја доаѓа во Русија

Гледаме дека во Киев се уште не се подготвени да се откажат од политиката на војна, вели Путин

Горан Наумовски

Путин: Подготвен сум да го слушнам ставот на европските партнери за прашањето за решавање на конфликти

Орбан пристигна во Москва кај Путин

Катерина Ѓуровски

Борел: Орбан не ја претставува ЕУ во Москва