(ВИДЕО) По земјотресот, Турција зафатена од поплави, има и загинати

Од:

Најмалку пет лица ги загубија животите во поплавите во две турски провинции, кои беа уништени од земјотрес минатиот месец, јави денеска АП.

Силниот дожд и поплавите создадоа дополнителен проблем за илјадници луѓе кои останаа без покрив над главата, додаваат турските власти.

Едно лице загина во градот Тут во југоисточната провинција Адијаман, кога водата однела контејнер во кој живеела група преживеани од земјотресот, изјави гувернерот Нуман Хатипоглу. Четири лица од Тут се водат за исчезнати.

Во соседната провинција Шанлиурфа четири лица загинаа, а двајца пожарникари се водат како исчезнати по поплавите, изјави гувернерот Салих Аџан за „Хабертурк“.

Силен земјотрес ги погоди јужните делови на Турција и Сирија на 6 февруари, при што загинаа повеќе од 56.000 луѓе, повеќето од нив во Турција.

Би можело да ве интересира

Шефот на НАТО: Шведска ги исполни барањата на Турција

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Ердоган положи заклетва за нов претседателски мандат: На чело на Турција уште пет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Турците во Германија ја славеа победата на Ердоган

Инцидент во Анкара: Прво се расправаа, па се истепаа поддржувачи на Киличдароглу

Турците денес избираат претседател: Ердоган и Киличдароглу ќе се борат до последен глас

Ердоган и Киличдароглу не сакаат Турција да е „магацин“ за сириските бегалци

Горан Наумовски