ВИДЕО: Падна авион со курсисти по падобранство во Шведска, има повеќе жртви

Од:

Повеќе луѓе загинаа кога мал авион со деветмина патници, кој го користела компанија што нуди курсеви по падобранство, падна во близина на шведскиот град Еребро.

Полицијата не го соопшти точниот број на загинатите, но некои локални медиуми објавија дека во несреќата има седум жртви.

Според медиумските извештаи, во авионот, кој се запалил откако удрил во тлото, се превезувале осуммина курсисти и пилотот. Засега не се познати причините за несреќата.

Во слична несреќа пред две години, авион кој превезувал падобранци падна во близина на северношведскиот град Умеа, при што загинаа деветмина.

Повеќе компании во текот на летото нудат курсеви по падобранство и тандем скокови во Еребро, град со околу 125.000 жители во јужна Шведска, на 211 километри од главниот град, Стокхолм.

Би можело да ве интересира

Шведска вознемирена поради убиството на 19-годишниот рапер

Предраг Петровиќ

Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

А1он

Шведска ја одби Модерна и реши со Фајзер да ги вакцинира децата постари од 12 години

Ана Ололовска

Шведските социјалдемократи ја номинираат министерката за финансии за наследник на премиерот

А1он

Експлозија во Шведска: Дваесет и пет луѓе пренесени во болница

Ана Ололовска

Најмалку 200 автомобили изгореа во паркинг-гаража северно од Стокхолм

Ана Ололовска