ВИДЕО: Ова е војна против децата обвини портпаролот на УНИЦЕФ од болница во Газа

Од:

Портпаролот на УНИЦЕФ, кој престојува во болницата во Газа, објави дека се случил напад на 50 метри од болницата. Џејмс Елдер вели дека најголемата функционална болница на територијата е преполна, работи со капацитет од 200%.

„Здравствениот систем овде е преоптоварен. Оваа болница едноставно не може да прими повеќе деца со воени повреди. Не можеме да видиме повеќе деца со изгореници, со шрапнели, со скршени коски“, рече Елдер.

„Молкот на оние со влијание овозможува да се убиваат деца. Ова е војна против децата“, додаде тој.

Би можело да ве интересира

Можно примерје ако Израел ги прифати условите на Хамас

А1он

Голем дел од Палестинците кои настрадаа во масакрот чекајќи храна се убиени од Израелците

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Нов гаф на Бајден: ги измеша Газа и Украина, двапати

Катерина Ѓуровски

Ирански полковник загина во израелски воздушен напад врз сириски пристанишен град

Бајден: Се надевам на прекин на огнот во Газа до Рамазан

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти, меѓу нив BBC, CNN, AFP