ВИДЕО: Огнени торанада го уништуваат Орегон, пожарникарите се повлекоа

Од:

Пожарот кој беснее повеќе од една седмица во јужниот дел на Орегон ги принуди пожарникарите да се повлечат, а огнената стихија се шири.

Со оглед на јачината и интензитетот, пожарот се заканува да стане петти најголем во последните 100 години, соопштуваат властите.

Пожарот, најголем во западаниот дел на САД, досега спржи повеќе од 240 илјади хектари, подрачје кое ја надминува големината на државата Њујорк.

Огнената стихија досега уништи 21 куќа и 54 други објекти. Повеќе од пет илјади објекти се загрозени, околу три илјади повеќе од вчера. Во целата објаст е евакуирано населението.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: САД успешно ја тестираа балистичката ракета Tридент II

Ана Ололовска

ВИДЕО: Американската администрација најави забрзано протерувањена на мигрантите од Тексас

Ана Ололовска

Американскиот милионер Роберт Дурст е осуден за убиство

Мери Јордановска

Случај со киднапирано дете решен после 14 години, мајката и ќерката конечно се гушнаа

Мери Јордановска

Вашингтон пост: САД ќе донираат милиони вакцини против Ковид-19 од „Фајзер“

А1он

Националната гарда ќе и помага на полицијата на протестот во Вашингтон

А1он