(ВИДЕО) Објавена вознемирувачка снимка: Израелски војници пукаат во Палестинец со посебни потреби

Од:

Видео објавено од Си-Ен-Ен покажува човек во воена униформа како пука и ранува Палестинец со психички проблеми во близина на окупираниот град Хеброн на Западниот Брег. Тарек Абу Абед, познат на пријателите и семејството како Газави, вчера се враќал дома кога тројца мажи во воени униформи го запреле и побарале идентификација, изјави братот на Тарек Дија Абу Абед во телефонско интервју за Си-Ен-Ен.

Видеото можете да го погледнете на овој линк.

„Секој што ќе го запознае Тарек може веднаш да разбере дека има посебни потреби. Неговиот мозок работи како детски“, рече тој. Кога Тарек им рекол на мажите дека нема лична карта, настанала расправија која кулминирала со пукањето во Тарек, според неговиот брат.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) потврдија за Си-Ен-Ен дека израелските војници биле вклучени во конфронтација со ментално растроен маж во близина на Хеброн.

Оттаму додаваат дека воената полиција го истражува инцидентот. „Врз основа на првичните достапни информации, се чини дека за време на проверката извршена претходно денеска во близина на градот Хеброн, еден Палестинец бил застрелан во ногата и бил евакуиран за да добие медицинска помош“, се вели во соопштението на ИДФ.

Дија тврди дека еден од сведоците му се јавил и дека набрзо пристигнал на местото на настанот. Палестинската Црвена полумесечина вчера соопшти дека од Калкас во болница пренела 34-годишен маж со прострелна рана на ногата. Тарек претрпел тешко крварење и бил опериран на ногата, рекол неговиот брат.

Војната меѓу Израел и Хамас се прошири на Западниот Брег со напади на доселеници и судири во кои загинаа стотици Палестинци. Најмалку 256 Палестинци се убиени од израелски војници или израелски доселеници на Западниот Брег и Источен Ерусалим од 7 октомври, според палестинското Министерство за здравство.

Би можело да ве интересира

САД го блокираа соопштението во кое се обвинува Израел за смртта на повеќе од 100 убиени Палестинци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Не стивнуваат реакциите за масакрот во Газа: Израел не признава дека пукал на цивилите

Катерина Ѓуровски

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

Умре американскиот војник кој се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Катерина Ѓуровски

Палестинскиот премиер поднесе оставка