ВИДЕО: Објавена снимка од разурнатиот Бахмут

Од:

Првиот заменик министер за надворешни работи на Украина, Емине Џепар, објави снимка од Бахмут, град на истокот на Украина кој во последно време е под константни напади на руските сили.

Таа рече дека руските сили продолжуваат да ја користат истата тактика што ја користеа во Мариупол за да го заземат источниот регион.

Претходно, британското Министерство за одбрана соопшти дека Русија најверојатно планира да го опколи градот, кој се наоѓа во регионот на Донецк, со тактичко напредување на север и на југ.

Преземањето на градот би имало ограничена оперативна вредност, но потенцијално би можело да и дозволи на Русија да им се заканува на Краматорск и Славјанск, додаде Министерството.

Би можело да ве интересира

Половина милион луѓе во Одеса останаа без струја

Катерина Павлова-Николовска

Португалија ќе и испрати на Украина тенкови „Леопард 2“

Медведев: Поради испораката на американско оружје ќе гори цела Украина

Јермак: Од руско заробеништво ослободени 116 украински војници

ЕУ постигна договор за ограничување на цената на руските нафтени деривати

Американски волонтер загина во Бахмут