ВИДЕО: Нови руски напади на Азовстал

Од:

Руските сили денеска повторно ја гранатираат челичарницата Азовстал во Мариупол во која се наоѓаат последните украински браители објави Украина24 тв. Во објавата се вели дека украинските борци успешно се бранат

dobivaj vesti na viber

Во Азовстал останна уште украинските сили, евакуирани беа цивилите кои беа во челичарницата, но Украина се обидува да ги извади и повредените војници кои долго време се без потребната медицинска нега. Претседателот на Украина, Зеленски изјави дека околу извлекувањето на борците од Азовстал се водат тешки и напорни преговори.

Би можело да ве интересира

ВО ЖИВО: Огромна вежба на НАТО, Украина се подготвува за руски напад во Донбас

Ана Ололовска

Зеленски го смени командантот на силите на територијалната одбрана

Ана Ололовска

Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија, мора да го вклучи и ембаргото на нафтата

Ана Ололовска

Мекдоналдс ги продава рестораните во Русија поради војната во Украина

Украинец: Русите пукаа во мене, па ме закопаа жив

Ана Ололовска

ВИДЕО: Украинските војници кои го бранат Харков дошле до руската граница, тврди украински гувернер

Ана Ололовска