ВИДЕО: Нов силен земјотрес со јачина од 6,8 степени го погоди Мексико

Од:

Земјотрес со јачина од 6,8 степени го погоди Мичоакан во Мексико, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

dobivaj vesti na viber

Земјотресот бил на 80 километри под површината на Земјата, соопшти EMSC. По земјотресот не е издадено предупредување за цунами, објави американскиот систем за предупредување од цунами.

Како што јави Ројтерс, зградите силно се треселе во главниот град Сиудад де Мексико. Мексико беше погоден од разорен земјотрес на почетокот на оваа недела, во понеделникот, а тамошните сеизмолозите наведуваат дека неговата магнитуда била 7,7 степени според Рихтеровата скала.

Епицентарот на земјотресот бил на брегот на Тихиот Океан, во мексиканската сојузна држава Колима, која граничи со Мичоакан, каде се наоѓал и епицентарот на денешниот земјотрес.

Во некои области снема струја, пренесува Ел Универзал. Претседателката на владата на главниот град на Мексико, Сиудад де Мексико, Клаудија Шејнбаум, преку Твитер објави дека се активирани сите протоколи за итни случаи. Таа, исто така, изјави дека не е забележана штета во Сиудад де Мексико. Земјотресот бил почувствуван во сојузните држави Мичоакан, Колима, Халиско, Гереро и Сиудад де Мексико.

Би можело да ве интересира

Убиен уште еден мексикански новинар, во најсмртоносната година за локалните медиуми

Мексиканскиот министер за јавна безбедност загина во хеликоптерска несреќа

Нарко бос во Мексико убил 20 граѓани

Горан Наумовски

Мексико се подготвува за ураганот Розлин

Десетици ученици во Мексико затруени со непозната супстанца

Горан Наумовски

Ураганот Орлен се засили во бура од четврта категорија додека се движи кон западно Мексико

Ана Ололовска