ВИДЕО: Норвешка испраќа моќни системи

Од:

Норвешка ќе и достави на Украина два комплетни системи за противвоздушна одбрана НАСАМС во соработка со Соединетите Држави, најави нејзиниот министер за одбрана.

Норвешкиот министер за одбрана Бјорн Арилд Грам оваа недела го посети украинскиот главен град. Грам рече дека дополнителните системи НАСАМС значително ќе ја подобрат способноста на Украина да ги заштити своите градови и критична инфраструктура од руски ракетни напади.

„Тешко е да се сфати пустошот. Гледајќи го ова со свои очи остава длабок впечаток“, рече тој.

Би можело да ве интересира

Шпанија, Ирска и Норвешка денеска официјално ќе ја признаат Палестина

Норвешка ги заостри ограничувањата за влез на руските граѓани

Норвешка ја призна палестинската држава

Катерина Ѓуровски

Норвешка и Ирска ќе ја признаат Палестина

Насилник со нож нападнал неколку лица: Полицијата го совладала напаѓачот

Норвешка го зголеми бројот на регрути: Мора да имаме доволно луѓе, ќе ни требаат се повеќе и повеќе