(ВИДЕО) Ни милениците не беа поштедени од експлозијата во Бејрут – активистите ги бараат сопствениците на преживеаните

Од:

Во стравотната експлозија што се случи во главниот либански град Бејрут, не беа поштедени ниту животите на домашните миленици. Покрај стотиците загубени човечки животи, настрадаа и голем број улични животни и домашни миленичиња.

На видеото се гледа моментот на избувнување на експлозијата во локалното засолниште за миленичиња. Ден подоцна, активистите доаѓаат да проверат дали мачките за кои се грижеле се живи. За среќа, тие преживеале, а крвавите траги од шепи сведочат за хоророт што го преживеале.

Во спасувањето на животите на домашните миленици во Бејрут биле вклучени противпожарните сили на Либан како и полициските специјални сили. Во акцијата тие биле придружувани од активистите за заштита на животните кои заедно вложиле напори да ги најдат сопствениците на оние кои преживеале.

Засега, има повеќе приказни со среќен крај, откако голем број сопственици биле повторно соединети со своите миленици, по трагичната несреќа во Бејрут.

 

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Експлозија во преполна џамија во Кандахар, десетици мртви и ранети

Катерина Павлова-Николовска

Пукотници и експлозии во Бејрут, двајца загинати и седуммина повредени

Хезболах бара да се смени судијата во истрагата за експлозијата во пристаништето во Бејрут

Ана Ололовска

Протести во Бејрут поради прекината истрага за експлозијата во 2020 година

А1он

Ветеринарна комора: Со факти против беснило – сопствениците редовно да ги вакцинираат милениците

А1он

Прва годишнина од разурнувачката експлозија во пристаништето во Бејрут, семејствата на загинатите бараат правда