ВИДЕО: Нападите не престануваат, глад и хуманитарна катастрофа и се закануваат на Газа

Од:

Од саботата наутро, 66 лица се убиени во израелските напади во Појасот Газа, вклучително и жртви на нападот на кампот за раселени лица во Деир ел Балах.

Ова утрово го објави палестинската новинска агенција Вафа.

Три лица загинаа синоќа кога израелски авиони бомбардираа станбена зграда во Деир ал Балах, во централниот дел на Газа, јави катарската телевизија Ал Џезира.

Околу седум Палестинци загинаа во израелски напад во близина на Рафах. Израел во последните денови изврши серија воздушни напади врз централните области на Појасот Газа, како и врз јужните градови на палестинската енклава – Рафа и Кан Јунис.

Израел најавува и копнена инвазија на Рафа, а меѓународните хуманитарни организации и некои светски претставници наведуваат дека тоа дополнително ќе ја искомплицира многу лошата хуманитарна ситуација за палестинските цивили.

Би можело да ве интересира

Ердоган се сретна со лидерот на Хамас и ги повика Палестинците на единство против Израел

Лидерот на Хамас пристигна во Истанбул, ќе се сретне со Ердоган

Катерина Ѓуровски

Америка го ограничи движењето на својот дипломатски персонал во Израел

Иран: Немаше ракетен напад, соборивме израелски беспилотни летала

Горан Наумовски

ABC News: Израелски проектили погодија локација во Иран

Нов состанок на воениот кабинет на Израел