ВИДЕО: Најмалку 12 мртви во земјотресот во Еквадор, урнати згради, уништени автомобили

Од:

Многу силен земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди областа околу вториот по големина град во Еквадор. Најмалку 12 лица загинаа, зградите се оштетени, а жителите во паника излегува на улиците.

Земјотресот го погоди крајбрежната област Гуајас, а епицентарот беше на околу 80 километри јужно од Гвајакил, град со повеќе од три милиони жители. Властите соопштија дека земјотресот најверојатно нема да предизвика цунами.

Би можело да ве интересира

Писмо-бомба експлодира во рака на новинар: Сомнителни пратки пристигнале до повеќе луѓе

Горан Наумовски

ВИДЕО: 12 жртви и стотици повредени во земјотресот во Еквадор

ВИДЕО: Снимка од студио, панична реакција на водителите на земјотресот во Еквадор

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Силен земјотрес во Јужна Америка: Луѓето бегаат во паника

Катерина Павлова-Николовска

Најмалку 15 мртви и 21 повреден во бунт во затвор во Еквадор

Умерен земјотрес регистриран во близина на Еквадор

Ана Ололовска