ВИДЕО: Најмалку седум загинати во пожар во болница за пациенти со Ковид-19 во Индија

Од:

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија.

Пожарот избил утрото околу 5 часот по локално време во хотелот во кој биле сместени пациентите. Пожарникарите го ставиле огнот под контрола, а преживеаните пациенти се преместени во друга болница. Причината за пожарот не е позната и во тек е истрага.

Полицискиот инспектор изјавил дека во моментот на пожарот во болницата имало над 30 луѓе и дека бројот на загинати најверојатно ќе биде поголем.

Индија е трета земја во светот по бројот на заразени со ковид-19, со повеќе од 2,1 милиони инфекции и над 43.000 починати.

Би можело да ве интересира

Од урнатините на зградата во Мумбај извлечени 35 тела, потрагата по преживеани продолжува

Ана Ололовска

Од урнатините на зградата во Индија досега извлечени 20 мртви тела

Ана Ололовска

Состанок на индиски и кинески воени претставници за спорната граница

Ана Ололовска

Најмалку десетмина загинати при уривање зграда во Индија

Ана Ололовска

Хонг Конг: Една третина од новозаразените со Ковид-19 се од Индија, прекинати летови

Ана Ололовска

Во Индија уапсени девет членови на Ал Каеда

Ана Ололовска