(ВИДЕО) Најмалку 13 повредени во пожар во станбена зграда во Валенсија

Од:

Најмалку 13 лица се повредени во пожар што денеска уништи 14-катница во шпанскиот град Валенсија и се прошири во соседната зграда, соопштија властите.

За само половина час пламенот ја зафатил целата зграда која е изградена во 2008 година, фасадата била во пламен, а некои делови од зградата биле фрлени неколку метри, пренесува Ел Паис.

Локалните медиуми јавуваат дека можеби има луѓе заробени во запалената зграда, а една жена изјавила дека видела пожарникарски екипи како се обидуваат да спасат малолетник од пожарот.

Би можело да ве интересира

Не се излезени записниците за пожарот во Универзална: Надзорот најави можна промена на металната конструкција

Орце Костов

Голем пожар кај Нови Сад: Гори голем дел од населбата „Бангладеш“

Герасимовски: Во Универзалната сала немало никој за време на пожарот, апелирам да не се шират шпекулации

Александар Тодески

Ваков објект во Бугарија изгорел за седум минути, среќа што нема жртви, вели поранешниот директорот на Универзална сала

ВИДЕО: Гори една од куполите на Универзална

Орце Костов

Загина 63-годишен прилепчанец при палење стрниште

Горан Наумовски