(ВИДЕО) Москва ја опустоши невреме, се формираше торнадо: Најмалку две лица загинаа

Од:

Бројни видеа објавени на социјалните мрежи покажуваат како московјани трчаат за да се заштитат додека невремето беснее низ улиците на градот. Многу патишта беа поплавени, а недалеку од главниот град на Русија се формираше торнадо.

Москва вчера попладне ја опустоши силно невреме. Врнеше силен дожд, а екстремните налети на ветерот откорнаа стотици дрвја и убиja најмалку две лица, пишува Moscow Times.

Еден човек загина во близина на паркот Дубки во северниот дел на Москва кога налетите на ветар со брзина од 18 до 23 метри во секунда откорнале дрво кое потоа го здробило. Државните медиуми подоцна објавија дека уште едно лице загинало во невремето, донесено од силниот студен фронт.

Најмалку 10 лица се повредени во невремето.

Бројни видеа објавени на социјалните мрежи покажуваат како московјани трчаат за да се заштитат додека невремето беснее низ улиците на градот. Многу патишта беа поплавени, а недалеку од главниот град на Русија се формираше торнадо.

Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, во средата предупреди на пристигнување на силно невреме, а властите подоцна активираа метеоролошки аларм за Москва.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Невремето од Словенија ја зафати Хрватска: Силните налети на ветер уриваа покриви и дрвја

Пороен дожд и грмежи во Охрид, Свети Николе и Струмица

Невреме со силен ветер, дожд, град и електрични празнења попладнево во Дебарско

Русија осуди американски новинар: 16 години затвор

Во Скопје се санираат штетите од синоќешното невреме

По 15 часа Ново Лисиче и Аеродром добија струја

Катерина Ѓуровски