ВИДЕО: Летечко такси во Париз, едно патување ќе чини од 30 до 60 евра

Од:

Жителите на Париз во наредните години ги очекува вистинска мала револуција во транспортот, бидејќи наскоро би можеле да патуваат со летечко такси.

Во насока на поефикасен транспорт на гостите и учесниците на најголемиот светски спортски спектакл, Олимписките игри во 2024 година, се здружија – “Ербас”, Аеродроми Париз, Париската градска сообраќајна компанија, Парискиот регион и Генералниот директорат за цивилно воздухопловство.

Од нивната соработка, се појави проект во кој се разгледуваат разни модели на футуристички возила, како оние од научната фантастика. Во моментов се тестираат прототипови чиј изглед се чува во тајност. Од “Ербас” за “Новости” истакнуваат дека работат на различни модели, а кој ќе од нив ќе стигне до Олимписките игри допрва треба да се одлучи.

“Во моментот ги развиваме и тестираме нашите постоечки демонстратори на летови, кои ќе ни овозможат да го дефинираме патот за идните генерации на авиони”, изјави за “Новости” Едуардо Доминез Пуерта, шеф на “Одделот за мобилност на урбаните средини во Ербас”.

Моделите како што се “Сити Ербас” и “Вахана” служат како основа за идниот концепт. Сепак, се претпоставува дека новиот авион ќе изгледа како нешто помеѓу хеликоптерот, автомобилот и летачкиот објект на иднината. Во овој поглед, се испитува нов систем со апликацијата “Вум” базирана на резервации за пренос на воздух што веќе се користат во Мексико или Сао Паоло. Но, ова ќе биде нешто сосема ново.

Досега се планирани две линии, од аеродромот до идното олимписко село во Сен Дени и до Дизниленд. Центарот на градот во моментов е исклучен од проектот, бидејќи прелевањето на капиталот е комплексен поради безбедносните правила. Наскоро треба да биде избрано земјиштето во близина на аеродромот Париз Шарл де Гол-Роаси , а пистата би можела да функционира една и пол година. Се планира леталата да полетуваат на секои шест минути!

Би можело да ве интересира

Двајца од тројцата заболени во Франција пристигнале на аеродром без симптоми

Ана Ололовска

Антитерористичка истрага во Брест и Епинал – спречени можни атентати

Ана Ололовска

Потврден е третиот случај на коронавирус во Франција

Ана Ололовска

„Смрт на кралот“, „гилотина“: во поворките во Франција се поостри и поостри се антимакронските пароли

Ана Ололовска

Коронавирусот пристигна во Европа – потврдени два случаи во Франција

А1он

Продолжуваат протестите против пензиските реформи во Франција

Ана Ололовска