ВИДЕО: Кинески шпионски балон лета над САД, тврди висок претставник на американската одбрана

Од:

Постои сомневање дека кинески шпионски балон лета над САД веќе неколку дена, а високи американски функционери го советуваа американскиот претседател Џо Бајден да не го соборува поради стравувањата дека остатоците може да претставуваат закана за безбедноста. „Јасно е дека намерата на овој балон е надзор“, изјави висок претставник на американската одбрана.

Тензиите меѓу Кина и САД, двете најголеми економии во светот, се зголемуваат од неодамна поради недоразбирањата околу Тајван и кинеските воени активности во Јужното Кинеско Море.

Вашингтон го надгледува балонот откако пред неколку дена влезе во воздушниот простор на САД, во кој има и американски воени авиони со екипаж.

Високи американски воени претставници размислуваа да го соборат балонот над Монтана, но на крајот препорачаа да се спречи тоа поради потенцијалниот безбедносен ризик од остатоците.

Американските власти го покренаа ова прашање со нивните кинески колеги.

„Им укажавме на сериозноста што оваа проблематика ја има за нас“, рече еден функционер.

Шпионските балони летаа над САД неколку пати во последниве години, но се чини дека овој се задржува подолго отколку во претходните случаи, рече официјалниот претставник.

Би можело да ве интересира

САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Си Џинпинг: Кина е на вистинската страна на историјата кога станува збор за Украина

Ана Ололовска

Путин до Си Џинпинг: Русија сака Кинезите да ги заменат западните компании

Ана Ололовска

Тајванскиот министер испрати порака до Кина и Русија: „Ние не сме идиоти“

(ВИДЕО) Двајца студенти повредени во пукање во Тексас