ВИДЕО: Кина го лансира вселенското летало „Шенжу-12“, со тричлен екипаж

Од:

Кина рано утринава успешно го лансираше вселенско летало „Шенжу-12“ кон својата вселенска станица во изградба, јавија кинеските медиуми.

Вселенското летало носи тројца астронаути до дел од вселенската станица што се уште е во изградба, и тоа ќе биде најдолгиот престој на кој било кинески граѓанин во орбитата на Земјата.

Ракетата „Долг март 2Ф“ што го носи Шенжу-12 (Божествен брод) се упати кон модулот на вселенска станица Тианхе од Центарот за лансирање Ликуан, во северозападна провинција Гансу.

„Шенжу-12“ е трета од 11-те предвидени мисии, од кои четири ќе бидат со екипаж, потребни за завршување на првата кинеска вселенска станица, чија изградба почна во април со лансирање на Тианхе, првиот и најголемиот од трите модули.

Астронаутите Неи Хаишенг (56), Лиу Боминг (54) и Танг Хонгбо (45) треба да работат и да останат три месеци во модулот Тианхе, што изгледа како цилиндар малку поголем од градскиот автобус.

Би можело да ве интересира

Кина воведува реципрочни санкции против поединци и организации од САД

Ана Ололовска

ВИДЕО: Трогателни снимки од Кина – херојство и човечност во најтемните мигови на несреќа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Расте бројот на жртвите во поплавите во Кина, евакуирани десетици илјади лица

Научниците открија 28 непознати видови вируси, сочувани во длабокиот мраз на Тибет

Жарко Настоски

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12 луѓе се удавија во поплавена метро-станица во Кина, расте бројот на жртви во потопот

Жарко Настоски

Најмалку 25 загинати во неколкуте поплави во централна Кина

Ана Ололовска