(ВИДЕО) Катастрофа во Канада: Град изгоре до пепел

Од:

Објавени се снимки од воздух кои го покажуваат степенот на уништувањето по пожарот на градчето Ентерпрајс во северозападна Канада. Речиси сите објекти се изгорени до темел.

Шумските пожари не се невообичаени во Канада, но ширењето на пожарите ја нагласува сериозноста на најлошата сезона на шумски пожари досега, за која некои експерти ги обвинуваат климатските промени.

Други пожари, влошени од силната суша, беа пријавени поблиску до границата со САД и на северозападниот брег на Пацификот на САД.

Веднаш преку границата во државата Вашингтон, пожарникарите се бореа со два големи пожари кои заедно изгореа повеќе од 20.000 хектари шума и уништија повеќе од 100 објекти.

Околу 140.000 квадратни километри земја, приближно колку државата Њујорк, се изгорени во Канада, а магла од чад се протега сè до источниот брег на САД. Владините претставници предвидуваат дека сезоната на пожари може да се прошири до есен поради широко распространетите суви услови.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Ветерот урна далновод во БиХ, избувна голем пожар, жителите се евакуирани

(ВИДЕО) Пукање во Канада: Тројца мртви, двајца во критична состојба

Трудо: Канада ја сфаќа експлозијата на мостот „Виножито“ крајно сериозно

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Експлозија на мостот „Виножито“ кај Нијагарините водопади, има загинати и повредени

Горан Наумовски

ВИДЕО: Пропалестински демонстранти упаднаа во ресторан и го нападнаа канадскиот премиер

ВИДЕО: Гризли уби брачен пар во Канада

Катерина Ѓуровски