ВИДЕО: Израел одговори на нападот на Хамас, погоден е камп за бегалци

Од:

Министерството за здравство на Хамас објави дека десетици луѓе загинале или се повредени во експлозија во бегалски камп во областа Рафа. Израелските одбранбени сили (ИДФ) потврдија дека извршиле воздушен напад врз објект на Хамас во областа.

Претходно Хамас истрела осум ракети од Рафа кон Тел Авив, што е прв напад со долг дострел врз градот од јануари. Снимките од јужниот дел на Појасот Газа покажуваат голема експлозија и интензивни пожари.

Хамас соопшти дека израелскиот воздушен напад погодил камп за раселените Палестинци северозападно од Рафа, далеку од неодамнешните воени операции во одредена зона за хуманитарна безбедност.

Велат дека меѓу загинатите има жени и деца. ИДФ соопшти дека цел биле милитантите на Хамас во областа и дека биле запознаени со информациите дека нападот предизвикал пожар кој предизвикал штета на цивилите.

Тие го разгледуваа инцидентот, но рекоа дека користеле прецизно оружје против легитимни цели.

ИДФ соопшти дека елиминирала двајца високи функционери на Хамас – Јасин Рабија и Калед Нагар.

Министерството за здравство на Хамас, пак, соопшти дека во израелскиот напад загинале 35 лица, а десетици се повредени.

Портпаролот на палестинската Црвена полумесечина, цитиран од новинската агенција Асошиејтед прес, рече дека бројот на загинати најверојатно ќе се зголеми додека напорите за пребарување и спасување продолжуваат во населбата Тал ал-Султан во Рафа, околу два километри северозападно од центарот на градот.

Очевидци изјавија за новинската агенција Ројтерс дека целата населба во Тал Ал Султан е изгорена.

Би можело да ве интересира

Хамас: Никој не знае колку израелски заложници се уште се живи

Руско-израелски новинар доби забрана за влез во Србија: „Ми дадоа документ дека сум безбедносен ризик“

A1on

Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје

Германската влада крие информации за оружје и воени злосторства во Газа

Хамас ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност за прекин на огнот

Хамас ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за поддршка на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа

Горан Наумовски