ВИДЕО: Израел го нападна Дамаск, убиен ирански офицер

Од:

Сириската армија денеска соопшти дека соборила неколку израелски проектили истрелани од Голанската висорамнина во јужен Дамаск, јави државната новинска агенција САНА, повикувајќи се на воен извор. Во текот на ноќта веќе кружеа извештаи за експлозија во близина на Дамаск.

Според Сириската опсерваторија за човекови права, најмалку тројца проирански борци биле убиени во нападот во петокот. Ова е втор пат оваа недела Израел да ја гаѓа областа околу главниот град Дамаск, соопшти невладината организација.

Израелската армија веднаш не коментираше.

Израел со години напаѓа цели поврзани со Иран во Сирија, земја во која се зголеми влијанието на Техеран откако Иран почна да го поддржува претседателот Башар ал Асад во граѓанската војна што започна во 2011 година.

Откако палестинската милитантна група Хамас го нападна Израел на 7 октомври, Израел ги засили нападите врз цели на проиранската милиција во Сирија и ја гаѓаше противвоздушната одбрана на сириската армија и некои сириски сили.

Би можело да ве интересира

Нов состанок на воениот кабинет на Израел

Иран: Следниот напад ќе биде за неколку секунди

Катерина Ѓуровски

Израел потврди дека ќе се одмазди, раздор во кабинетот на Нетанјаху

Катерина Ѓуровски

Откриен еден од израелските планови за одмазда на Иран

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат

Израелскиот министер за одбрана разговараше со својот американски колега: Немаме друг избор освен да му одговориме на Иран

Предраг Петровиќ