(Видео) Италијански комесар за здравство сменет по телевизиско гостување: „Следниот пат подобро да се подготвиш“

Од:

Комесарот за здравство на регионот Калабрија со вонредни овластувања, пензионираниот генерал на карабинерите, Саверио Котичели беше итно разрешен откако гостуваше во ТВ емисија.

Тој на „РАИ3“ покажа дека не знае кои се неговите обврски и дека не ги знае основните податоци за здравствената состојба во регионот, пишува весникот „Ил Фато Котидијано“.

Цела Италија зборува за овој трагикомичен случај кој наликува на хумористичен скеч.

Веднаш по емисијата, премиерот Џузепе Конте нареди итна смена на Котичели, кој беше на позицијата вонреден комесар за здравство веќе две години, а неговото место беше обновено за уште две години пред неколку дена.

На новинарско прашање зошто програмата за заштита од Ковид-19 не е спроведена во регионот Калабрија, комесарот, како што пишува весникот, го прашал новинарот: „Па, дали јас требаше да го сторам тоа?“

Тој дури и не знаел колку легла има одделението за интензивна нега, па збунето го прашал својот придружник (полицаец), а тој бил подеднакво збунет од целата ситуација и рекол дека е само придружба.

Исто така интервенираше и неговата заменичка, која во директниот ТВ пренос му порача: „Следниот пат треба подобро да се подготвиш и сè добро да научиш“.

Во јужниот регион Калабрија, состојбата во здравствениот систем е хаотична веќе неколку години, а пандемијата Ковид-19 само ја влоши ситуацијата.

Според одлуката на владата, регионот беше ставен во таканаречената „црвена зона“, што е област со висок ризик од инфекција со коронавирус.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Борба со големиот пожар на Сицилија, евакуирани домови, затворен аеродром

Катерина Павлова-Николовска

Тајланд ќе мижи пред стварноста, владата забрани вести што кажуваат колку лошо се справува со пандемијата

Жарко Настоски

Њујорчани од денеска добиваат по сто долари ако се вакцинираат

Жарко Настоски

Вакцинирани се над половина од планираните 2,2 милиони граѓани во Албанија

Жарко Настоски

Во Чешка дополнителни два дена годишен одмор за државните службеници кои ќе се вакцинираат против Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Италија активни над 200 пожари

Ана Ололовска