ВИДЕО: И Шпанија и Ирска објавија признавање на независна палестинска држава

Од:

Шпанија и Ирска и се приклучија на Норвешка со објави дека официјално ќе признаат независна палестинска држава.

„Денеска ја изразуваме нашата недвосмислена поддршка за еднакво право на безбедност, достоинство и самоопределување на палестинскиот и израелскиот народ“, објави ирскиот министер за надворешни работи Мајкл Мартин на x.

Шпанскиот премиер Педро Санчез изјави дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се уште бомбардира болници и училишта и ги казнува жените и децата со глад. „Постои опасност никогаш да не се постигне решение за две држави. Тоа не можеме да го дозволиме. Имаме обврска да дејствуваме – во Палестина како и во Украина, без двојни стандарди. Мораме да испратиме хуманитарна помош и да им помогнеме на бегалците, но треба да се направи повеќе“, рече тој.

„Ова признавање не е против Израел, не е против Евреите. Тоа не е во корист на Хамас, како што тврдат некои. Ова признавање не е против никого, тоа служи за воспоставување мир“, додаде Санчез.

Објавите на трите држави предизвикаа жестока реакција на Израел кој ги нарече „слуги на Хамас“.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се смирија палестинските фракции, Хамас и Фатах потпишаа договор

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Израел нареди евакуација од хуманитарната зона

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

ВИДЕО: Гневните жители на Барселона ги прскаа туристите со вода