ВИДЕО: Хаос низ улиците на Лос Анџелес, навивачи на Лејкерс се судрија со полицијата

Од:

Прославата на навивачите на Лос Анџелес Лејкерс по победата на нивниот тим во НБА финалето заврши со судир меѓу полицијата и група навивачи низ улиците на градот.

Синоќа стотици верни навивачи се собраа околу Стејплс центарот за да ја прослават 17 титула на Лејкерс во НБА.

Тие не ги почитуваа молбите и препораките на градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети да не се собираат во групи за време на пандемијата со коронавирус.

Ситуацијата беше стабилна се додека дел од навивачите не влегоа во конфронтација со полицијата по што таа реагираше со употреба на солзавец.

Тимот на Лејкерси го оставија најдоброто од себе за најважниот момент и одиграа брилијантен шести натпревар против Мајами Хит, откако триумфираа со 93:106 (20:28, 16:36, 22:23, 35:19) и ја затворија серијата со 4-2 во победи.

На овој начин, Леброн Џејмс и неговите соиграчи го освоија посакуваниот 17 трофеј во историјата на клубот, израмнувајќи го претходниот апсолутен рекорд на другата легендарна екипа – Бостон Селтикс.

Овој шампионат доаѓа во иста година кога тимот го загуби својот легендарен поранешен играч Коби Брајант, кој загина во хеликоптерска несреќа во јануари.

Би можело да ве интересира

Стејт департментот потврди дека ќе стави вето на приемот на Палестина во ОН во Советот за безбедност

Горан Наумовски

Белата куќа се противи на палестинската државност

Џонсон: Путин ќе продолжи да маршира низ Европа, Балканот може да биде следен

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Едно лице загина откако цистерна со нафта експлодира на автопат во Алабама

САД одделно ќе гласа за помош на Украина и Израел, републиканците на Трамп се закануваат

Спектакуларно бегство на затворен од САД