ВИДЕО: Хамас истрела ракети длабоко во Израел, сирени во Тел Авив

Од:

Сирени за тревога се огласија во Тел Авив и околните области откако Хамас истрела ракети длабоко во Израел. Палестинската милитантна група тоа го опиша како одговор на зголемениот број цивилни жртви во Газа. Медицинските служби известија дека две жени во Тел Авив имаат рани од шрапнели предизвикани од истрелани ракети.

Хамас ги лансираше ракетите по релативно затишје во ракетниот оган додека израелските сили започнаа копнена офанзива во Газа, во петтата недела од војната.

Војската соопшти дека околу 9.500 проектили, ракети и беспилотни летала биле истрелани врз Израел од Газа и други области од 7 октомври, а 2.000 биле соборени со воздушна одбрана дизајнирана да ги игнорира проектилите што ќе слетаат во области каде што не можат да предизвикаат штета.

Околу 12 отсто од ракетите истрелани од Газа, кои главно се од локално производство, паднале на палестинска територија, соопшти израелската армија. „Со влегувањето на израелските копнени сили во Газа, дојде до значително намалување на бројот на лансирања“, соопшти армијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина

Палестинците имаат право на држава вели новиот британски премиер

(ВИДЕО) Девет месеци војна: глад и болести во Газа, протести во Израел

Катерина Ѓуровски