ВИДЕО: Хамас ги нападна Ерусалим и Тел Авив

Од:

Сирените за тревога се вклучија во Тел Авив, Ерусалим и низ јужен Израел.

Репортерот на Си-Ен-Ен во Газа видел појдовен ракетен истрел, а репортерот на Си-Ен-Ен во Ерусалим слушнал експлозии од она што звучело како израелскиот систем за воздушна одбрана „Железна купола“ кој ги пресретнува дојдовните ракети. Хамас подоцна на социјалните мрежи објави дека истрелал ракети кон Ерусалим и Тел Авив.

Би можело да ве интересира

Хамас: Никој не знае колку израелски заложници се уште се живи

Израел: Хамас го отфрли предлогот за примирје

Хамас ја прифати резолуцијата на Советот за безбедност за прекин на огнот

Хамас ја поздрави резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за поддршка на предлогот за прекин на огнот во Појасот Газа

Горан Наумовски

Во Израел се одржаа демонстрации за ослободување на заложниците, уапсени 33 лица во Тел Авив

Хамас: Израел изврши страшен масакр, убија неколку заложници и 200 Палестинци