(ВИДЕО) Големите пожари во Канада се спојуваат: „Доаѓаат тешки денови“

Од:

Шумските пожари во западната канадска провинција Британска Колумбија се интензивираа вчера, удвојувајќи го бројот на луѓе под наредба за евакуација на 35.000 од претходниот ден, а властите предупредуваат на тешки денови.

Покраината прогласи вонредна состојба во петокот за да добие привремени овластувања за справување со ризиците од шумски пожари. Шумските пожари беснеат надвор од контрола во внатрешноста на Британска Колумбија, делумно затворајќи делови од клучната транзитна рута помеѓу брегот на Тихиот Океан и остатокот од западна Канада и уништија бројни имоти.

„Сегашната ситуација е мрачна“, изјави вчера за новинарите провинцискиот премиер Даниел Еби, велејќи дека околу 35.000 луѓе се под наредба за евакуација, а дополнителни 30.000 се под предупредување за евакуација.

Два големи пожари во регионот Шусвап се споија во текот на ноќта, уништувајќи блокови од домови и згради. На југ, патувањето до крајбрежниот град Келоун е забрането, а чадот од блиските пожари се надвива над езерото Оканаган.

Стотици километри на север, во друга провинција, огромен пожар продолжува да се шири кон градот Јелоунајф. Официјалниот рок за евакуација на градот – главниот град на северозападните територии на Канада – истече во петокот. Локален функционер подоцна истиот ден изјави дека речиси сите жители заминале, било со автомобил или со авион.

Еби рече дека на провинцијата ѝ е очајна потреба од засолниште за евакуираните и пожарникарите и нареди забрана за несуштински патувања за да се овозможи повеќе привремено сместување.

Во текот на изминатите неколку дена, Британска Колумбија беше зафатена од силни ветрови и суви молњи, бидејќи студената воздушна маса е во интеракција со топлиот воздух што се создава во текот на летото. Ова ги засили постоечките шумски пожари и запали нови.

„Сè уште сме во критично суви услови и сè уште очекуваме тешки денови“, рече заменик-началникот на противпожарната служба Џерад Шредер.

Канадскиот премиер Џастин Трудо вчера свика состанок на клучните министри и високи претставници на разговори за шумските пожари.

Групата за одговор на инциденти, која се состана вторпат оваа недела, се согласи да стави на располагање дополнителни ресурси и за Британска Колумбија и за Северозападните територии.

До петокот, шумскиот пожар во јужниот дел на Британска Колумбија, кој беше надвор од контрола, порасна повеќе од сто пати за 24 часа. Центарот на пожарот бил околу Келоун, град на околу 300 километри источно од Ванкувер, со околу 150.000 жители.

Пожарите се проширија толку брзо во петокот што бројот на луѓе под наредба за евакуација се зголеми од 4.500 на 15.000 за еден час, додека уште 20.000 беа под предупредување за евакуација.

Таа провинција моментално е дом на повеќе од една третина од 1.062 пожари во Канада. Властите предупредуваат дека покраината потенцијално може да се соочи со некои од најлошите денови од сезоната на пожари оваа година.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Пукање во Канада: Тројца мртви, двајца во критична состојба

Трудо: Канада ја сфаќа експлозијата на мостот „Виножито“ крајно сериозно

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Експлозија на мостот „Виножито“ кај Нијагарините водопади, има загинати и повредени

Горан Наумовски

ВИДЕО: Пропалестински демонстранти упаднаа во ресторан и го нападнаа канадскиот премиер

ВИДЕО: Гризли уби брачен пар во Канада

Катерина Ѓуровски

Канада „ветената земја“ во која младите се враќаат кај родителите, а улиците полни со бездомници