(ВИДЕО) Голем пожар во зграда во Валенсија

Од:

Голем пожар избувна во четвртокот попладне во градот Валенсија, а неколку противпожарни екипи се обидуваа да го изгаснат пожарот во 14-катница.

Како што соопшти Итната помош во Валенсија, на местото на настанот се мобилизирани 10 противпожарни единици и уште две возила. Станува збор за станбен објект кој се наоѓа во населбата Кампанар.

Итната помош извести дека пожарот избувнал на четвртиот кат од овој станбен блок. Од населението беше побарано да не се приближува до местото на пожарот и околните места, бидејќи може да биде опасно, како и да се олесни работата на екипите за итни случаи.

Според весникот „Леванте-ЕМВ“, пожарот веќе зафатил пет ката од овој катен станбен блок лоциран на Авенида Маестра Родриго, кој тешко се гаси поради пламените јазици кои неконтролирано се шират по фасадата.

Би можело да ве интересира

Не се излезени записниците за пожарот во Универзална: Надзорот најави можна промена на металната конструкција

Орце Костов

Голем пожар кај Нови Сад: Гори голем дел од населбата „Бангладеш“

Герасимовски: Во Универзалната сала немало никој за време на пожарот, апелирам да не се шират шпекулации

Александар Тодески

Ваков објект во Бугарија изгорел за седум минути, среќа што нема жртви, вели поранешниот директорот на Универзална сала

ВИДЕО: Гори една од куполите на Универзална

Орце Костов

Загина 63-годишен прилепчанец при палење стрниште

Горан Наумовски