(ВИДЕО) Фрлена бомба врз јапонскиот премиер Кишида, реагираше обезбедувањето, гостите во паника

Од:

Фрлена е бомба врз премиерот на Јапонија, Фуми Кишида, додека држеше говор, јавуваат сите светски медиуми. На видеото кое се појави на социјалните мрежи се гледа дека мажот кој веднаш е уапсен, фрли сребрен цилиндар во правец на премиерот на Јапонија, по што се слушна експлозија и се појави густ чад.

Телохранителите на јапонскиот премиер веднаш се нафрлија врз Кишида и го заштитија со своите тела, а добрата вест е што Кишида не е повреден, ниту некој од посетителите на средбата.

Кишида зборуваше во Вакајама, во пресрет на новите избори во Јапонија.

Веднаш е наредена истрага за да се утврдат мотивите на човекот што ја фрли димната бомба врз него, односно дали тој стои зад се – или дали станува збор за организиран напад.

Јапонските власти соопштија дека се е во ред со Кишида, дека тој ја напуштил Вакајама неповреден и веднаш бил пренесен на безбедна локација каде исто така ќе биде сослушан во полиција.

Да потсетиме, пред само една година, на сличен настан беше убиен поранешниот премиер на Јапонија, Шинзо Абе, додека држеше говор во предизборната кампања.

Би можело да ве интересира

Експлозија во Требиње: Во близина на болница експлодира бомба со тајмер

Горан Наумовски

Јапонија призна: Нашата армија не може да ја заштити земјата

Експлодира бомба во Хрватска, две лица загинаа, едно е тешко повредено

Горан Наумовски

Јапонија почна да испушта прочистена радиоактивна вода од Фукушима во океанот

Силен земјотрес во Јапонија

Тајфун во Јапонија и Јужна Кореја, откажани сите летови и возови: Се заканува уште едно невреме